Ako već neko vrijeme tražiš posao, onda sigurno znaš da to može biti veoma iscrpan, stresan i obeshrabrujuć proces.
Zato se i kaže da je traženje posla – posao sa punim radnim vremenom.
Ali dobra vijest je to da postoje neke manje poznate činjenice koje mogu da ovaj proces učine mnogo jednostavnijim, pa i čak zanimljivim. Kada znaš neke male tajne regrutera, velika je vjerovatnoća da ćeš uspjeti da ih zainteresuješ.
Iz prve ruke, otkrivam ti 5 stvari koje možda ne znaš o regruterima.
1. Regruteri se na CV-u inicijalno zadržavaju svega 7-10 sekundi.
Da, dobro si pročitala.
Kad god oglase otvoreno radno mjesto, regruteri u prosjeku dobiju 200 CV-eva. Proces odabira CV-eva koji ulaze u uži krug oduzima puno vremena, i jedan je od najvažnijih koraka u procesu selekcije.
Ipak, vješti i iskusni regruteri ovom procesu CV screening-a posvete maksimalno 10tak sekundi. Ukoliko pronađu ono što ih zanima za tih 7-10 sekundi, nastavljaju čitanje.
Zato, obrati pažnju. Imaš svega 7 sekundi da uspiješ da zadržiš njihovu pažnju.
SAVJET: Prvi redovi CV-a su od ključne važnosti. Dakle, moraju biti popunjeni relevantnim činjenicama: tvojim vještinama, radnim iskustvom, a poželjno je dodati i kratak sažetak u par rečenica, koji će te prikazati u pravom svijetlu i sumirati tvoje ključne kompetencije i rezultate.
2. 99% regrutera NEĆE pročitati tvoj CV do kraja!
Priznajem, ja sam jedna od njih. Naprosto je nemoguće pročitati CV svakog kandidata od riječi do riječi, imajući u vidu da je ovo profesija u kojoj je vrijeme ključna vrijednost. A ako tome dodamo i činjenicu da za isti posao aplicira još stotinu ljudi…
SAVJET: Ne bombarduj onoga ko čita sa previše teksta! Neki stručnjaci savjetuju da 10 godina radnog iskustva treba da stane na jednu stranicu CV-a, ali ja smatram da ne postoje pravila – daj sebi prostora onoliko koliko ti treba da bi bila zadovoljna onim što na papiru piše.
Zapamti da je tvoj CV marketing materijal, i da imaš jedinstvenu priliku da se predstaviš na pravi način.
3. Baš kao i ti, regruteri su veoma zauzeti.
Veoma često ne stižemo da odgovorimo svim kandidatima koji nam se javljaju putem mejla, Facebooka, Instagrama, LinkedIn-a, Vibera, Whatsappa, a uz to svakodnevno primamo stranke, odgovaramo na telefon, intervjuišemo na Skype-u.
Zato rzmisli prije nego što regruterima postaviš pitanja čije odgovore možeš lako naći na web stranici ili na bilo kom društvenom profilu kompanije (kao na primer „Koje je vaše radno vrijeme“ ili „Koje pozicije su trenutno otvorene“).
SAVJET: U slučaju da imaš neko konkretno pitanje, nemoj kontaktirati prvu osobu iz te kompanije na koju naiđeš. Pronađi pravu osobu, i osiguraj se da joj postavljaš jasno i konkretno pitanje.
4. Regruteri ne vole neprofesionalne mejl adrese
Hej ti, swatkamawecka@hotmail.com, ti i tvoj drugar cooldecko@gmail.com spadate u 76% kandidata koji će biti odbijeni prilikom aplikacije za posao zbog neprofesionalne email adrese.
Ovo može biti ključni razlog zbog kojeg si odbijena od strane poslodavca!
Ne zaboravi da tvoj CV prenosi dio tvoje energije poslodavcu, pa sigurno ne želiš da budeš odbijena zato što nisi puno razmišljala kada si kreirala mejl adresu sa svojim nadimkom iz djetinjstva, ili imenom tvog ljubimca i slično.
SAVJET: Napravi novu email adresu. Neka sadrži tvoje ime i prezime, odvojene tačkom, donjom ili srednjom crtom, jer se tako sigurno lakše pamti, i ostavlja profesionalniji utisak. Još bolja opcija je, ukoliko si u mogućnosti, da koristiš G Suite, i za neku nepuno 6€ mjesečno možeš imati personalizovanu, profi mejl adresu tipa ime@prezime.com
5. Dok ti tražiš posao, regruteri te posmatraju !!!
Da, regruteri to rade!
Kada dobijemo CV kandidata za kojeg mislimo da ispunjava uslove za posao, nerijetko ga potražimo na LinkedIn-u (neki čak idu i dublje, pa „kopaju“ po Facebooku, Twitteru, Instagramu… ali ko već ima vremena za to!?).
Ukoliko ne pronađemo tog kandidata online, upali se crvena lampica. Jer, danas ako te nema online, to je kao da ne postojiš!
Ako ga pronađemo, i vidimo da je njegov LinkedIn profil uredno popunjen, to nam govori da je riječ o kandidatu brine za svoju online reputaciju i ulaže vrijeme da predstavi svoje vještine na najbolji način.
Isto se dešava i kada je situacija obratna: ako određenog agenta ne možeš da pronađeš online, da li ćeš mu vjerovati?
SAVJET: Društvene mreže su tvoj prijatelj, ukoliko ih razumiješ na pravi način. Napravi dobar LinkedIn profil, a kako da to uradiš pročitaj OVDJE. Budi vidljiva na društvenim mrežama, ali ne zaboravi da si ti ta koja je odgovorna za svoj lični online brend. Odvoji malo vremena, i izgradi svoj unikatan lični brend.
Da li imaš neku neobičnu priču želiš da podijeliš sa našom malom zajednicom ljudi koji prate Minutu?
Bojana Perović
