Da li je dozvoljeno lagati u CV-u?

Ko od nas nije makar jednom u životu dodao po koji “ukras” kad je pravio svoj CV? Možda samo malo “osvježio” svoja postignuća? Ili naveo neku vještinu koju baš ne posjeduje u traženoj mjeri?

Zahvaljujući poslu kojim se bavim pročitala sam na stotine, ako ne i hiljade CV-eva i motivacionih pisama i moram priznati da sam otkrila da veliki broj njih sadrži neistine! Nije mi strano da intervjuišem kandidata koji tvrdi da je na prethodnom poslu imao veću platu nego što zaista jeste, ali uostalom – to je vrsta pregovaranja, zar ne? I dok je možda i prihvatljivo navesti u CV-u i po koju naivnu, “bijelu” laž, postavlja se pitanje: koje laži smijem da napišem, a koje ne, odnosno u kojoj je mjeri dozvoljeno lagati u CV-u?

Gutljaj kafe, pa da počnemo.

 

Uloga regrutera je tokom godina rasla i razvila se od puke selekcije personala, čime su se regruteri pretežno bavili u prošlosti, do toga da danas njihov posao uključuje i minimizaciju rizika i procjenu kredibiliteta. Ranije, ako si želio da apliciraš za neki posao, trebalo je da pošalješ svoju prijavu putem pošte ili faksa, i osnovni način da se kandidat provjeri bila je provjera njegovih referenci. Dakle, regruter je u sledećoj fazi pozivao ljude na koje se kandidat pozivao, a naravno – ti ljudi u većini slučajeva ostavljali su pozitivne komentare.

Danas, kad tehnologija napreduje iz sata u sat, regruteri imaju na raspolaganju različite tehnike i alate za provjeru kandidata a da oni toga ne budu ni svjesni. Dovoljno je da se uporede podaci iz CV-a sa podacima sa LinkedIn profila (nekad i Instagram i Facebook mogu da pomognu, vjeruj mi), pa čak i jednostavna Google pretraga može dati mnogo više informacija nego što očekuješ.

Pazi sad: mnoge kompanije iz inostranstva sprovode background check kao obaveznu komponentu procesa regrutacije i ako apliciraš online vjerovatno ćeš morati da označiš onaj mali prozorčić, čime potvrđuješ svoju saglasnost da poslodavac obavi određene provjere. Ono što možda ne znaš jeste da nekad ove dubinske provjere mogu uključivati i potvrdu o zaposlenju (tačne datume, pozicije i DA- tvoja mjesečna primanja!!), uvjerenja o nekažnjavanju, potvrdu o obrazovanju, akreditacijama ustanova u kojima si radio ili se školovao itd. Sve ovo se odvija tako da ne narušava tvoj status zaposlenog ili nezaposlenog lica, tako da ne moraš brinuti o tome da će tvoj trenutni poslodavac otkriti da tražiš posao.

Ali, da si u startu znao da će se ovakve provjere sprovoditi, da li bi lagao u svom CV-u? 

Vrlo moguće da ne bi.

Biću iskrena – i ja sam jednom davno slagala u svom CV-u (eto, rekla sam!). Aplicirala sam za posao recepcionera i navela da poznajem jedan program za rezervacije, koji u stvarnosti nijesam nikad koristila.

Šta se onda desilo? Bila sam pozvana na razgovor! Uslijedio je napad panike, nakon kojeg sam htjela da pozovem poslodavce i kažem da sam ipak odustala od te ponude, pa sam na kraju odlučila da odem u obližnji hotel i zamolim ih da mi pokažu kako taj sistem funkcioniše. Sreća po mene pa su bili ljubazni i izašli mi u susret (naravno, nisam rekla zbog čega mi to treba, već sam se pozvala na studentske svrhe – još jedna mala, naivna laž … sram me bilo!), ali i da nijesu pronašla bih Youtube link u kojem je do detalja opisan način na koji funkcioniše taj program.

NAPOMENA: Ne isprobavati kod kuće! 🙂

Elem, tokom višegodišnjeg iskustva u radu sa licima koja traže posao, primijetila sam par trendova odnosno stavki koje aplikanti najčešće “začine” u svom CV-u:

  1. Dužina radnog angažmana odnosno trajanja radnog angažmana prilagođena zahtijevanim uslovima konkursa;
  2. Pozicija odnosno radno mjesto, prilagođeno oglasu za posao;
  3. Razlog prestanka radnog odnosa;
  4. “Nabildovane” vještine i kompetencije baš kakve se traže za taj posao, najčešće po pitanju poznavanja stranih jezika;
  5. Izmišljeni poslodavci ili lažne diplome (da, dobro si pročitao…).

Kako da objasniš “rupu” u svom radnom angažmanu?

Sa ovim se suočava veliki broj mojih kandidata, i jeste, predstavlja problem, ali njegovo rješavanje nije nemoguća misija. Postoje načini da se ovaj gap popuni. Na primjer, ako si u međuvremenu radio kao freelancer, bavio se nekim volonterskim aktivnostima, pomagao prijatelju da digne svoj biznis na noge, možeš da inkorporiraš ove informacije u svoj CV da umanjiš tu prazninu, i pokažeš poslodavcu da si nešto radio iako si bio nezaposlen. Takođe, obrati pažnju na formu datuma – nekad je praktičnije koristiti samo godine zaposlenja, umjesto da navedeš mjesec i godinu.

Oprez – djela govore više od riječi!

Čak i ako nekako uspijš da preguraš taj background check sa lažima u svom CV-u, i dobiješ taj posao, najteži dio je pred tobom jer možeš imati problem kad počneš da radiš. Ako si naveo da posjeduješ određene vještine, budi siguran da će tvoj budući poslodavac očekivati da ih pokažeš tokom rada. Ako u jednom momentu “provali” da si ga slagao, gotovo sigurno dobijaš otkaz. Jer, ko još želi da zaposli ljude kojima ne može da vjeruje. Ne samo da ćeš ostati bez posla, nego će te taj otkaz proganjati dok god budeš tražio posao.

Kako da izbjegneš laži?

Igraj sa kartama koje već imaš. I dok su neka pravila za pisanje CV-a standardna, nekih drugih se ne moraš slijepo pridržavati. Posmatraj tvoj CV kao marketing alat, jer on to zapravo i jeste! Njegov cilj je da te dovee do željenog posla, tako što će istaći tvoje ključne prodajne vještine. Ako trenutni format CV-a koji imaš ne može da ti pomogne, pokušaj da reorganizuješ svoj CV i napraviš ga tako da on počne da radi (i zarađuje) za tebe. Traženje posla može biti itekako težak posao, ali ne mora da bude. Mogu da ti ponudim besplatnu reviziju tvog CV-a i ukažem ti na neke greške koje tebi možda ne zapadaju za oko. Pošalji mi mejl na office@minutadoposla.com sa naznakom “CV za reviziju” i trudiću se da ti u rekordnom roku dam smjernice kako da tvoj CV naprosto zablista! 🙂

Ako postoje neke druge teme o kojima želiš da razgovaramo, budi slobodan da mi pošalješ mejl na gore naznačenu adresu i tvoja priča/pitanje/situacija će biti predmet jednog od naših sledećih razgovora uz kafu sa regruterom 🙂

Čitamo se sledećeg ponedjeljka!

 

Bojana Perović  

 

Priključi se i našoj Facebook grupi, čiji članovi razmjenjuju iskustva i savjete u vezi sa karijerom.